آفات

نماتد ساقه باقلا

گیاه باقلا نسبت به نخود و عدس حساسیت بیشتري را در مقابل تنش هاي زیستی نشان می دهد. در میان این تنش ها بیماري ها از اهمیت بیشتري برخوردار می باشند. بیماري لکه شکلاتی مخرب ترین بیماري باقلا بشمار می رود و در تمام مناطق زیر کشت این گیاه پراکنده شده است که البته بذرزاد نمی باشد. بیماري برق زدگی یکی دیگر از بیماري هاي مهم این گیاه بشمار می رود که از نظر اهمیت در جایگاه دوم قرار دارد. توضیحات مربوط به این بیماري و پژمردگی و پوسیدگی ریشه ها در قسمت هاي بالا ذکر گردیده است . اکنون به بیماري هاي جدید این محصول پرداخته می شود.

نماتد ساقه باقلا

یکی از نماتد هاي مهم قابل انتقال توسط بذر در مناطق معتدل محسوب می شود. پراکنش جغرافیایی گسترده بیماري به علت بذر آلوده است. در سوریه 20 % بذر آلوده کاهش عملکرد 68 % را نشان داده است. هر بذر آلوده ممکن است حاوي 100 الی 4000 نماتد باشد. این بیماري گسترش جهانی دارد.

علایم بیماري:

در مزارع آلوده میزان سبز شدن گیاه بطور قابل ملاحظه اي تقلیل می یابد. بیشتر از نصف تعداد گیاهچه هاي ظاهر شده بیمار و زرد رنگ هستند، پیچ خورده و هلالی بنظر رسیده ودر امتداد کوتیلودون نواحی برجسته اي دیده می شود. روي ساقه،جوانه ها یا گیاهان جوان برآمدگی هایی بوجود میآید و برگ ها کوتاه وپیچیده میشوند. نوك برگها از بین میرود و برگ هاي مسن تر به دلیل ازبین رفتن تیغه میانی سلول ها چنان ضعیف می شوند که نمی توانند خود را قائم نگهدارند و روي زمین می غلطند.

عامل بیماري :

نماتد Ditylenchus dipsaci عامل بیماري می باشد.

چرخه بیماري :

لارو سن 2 از تخم خارج شده و بسرعت پوست دوم و سوم را انداخته و لارو سن 4 که لارو بیماري زا می باشد را تولید می کند. این لارو می تواند شرایط یخبندان و خشکی را تحمل کند و در داخل بافت گیاهی و بذر و یا درخاك باقی بماند. با رشد گیاه نماتد شروع به فعالیت کرده و به گیاه میزبان وارد می شود. در آن جا تبدیل به نماتد نر و ماده شده و تولید مثل نماتد در تمام سال ادامه می یابد.

کنترل و مدیریت بیماري :

• استفاده از بذر عاري از نماتد
• ضدعفونی بذر با استفاده از آب گرم
• فومیگاسیون خاك
• استفاده از سموم نماتدکش از قبیل دي کلروپروپان و دي کلروپروپن
• ضدعفونی و بخار دادن ماشین آلات مزرعه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا